Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir?

 

Çoğunlukla hamileliğe yorulan adet gecikmesi hamilelik dışında da çok farklı sebeplerden ortaya çıkabilecek bir durumdur. Ancak bu sebeplere geçmeden önce adet gecikmesinin ne demek olduğunu bilmek gerekir.

Adet Gecikmesi Nedir?

Düzenli bir adet dönemi yaklaşık olarak 28 günde bir gerçekleşmekte olup, bu süre 21 gün ile 35 gün arasında değişebilir. 35 günden uzun bir süre adet görülmemesi ya da en sık kullanılan diğer ismi ile regl olunmaması durumunda adet gecikmesi gerçekleşmiş olur.

Adet Gecikmesinin Nedenleri

1- Yeme Bozuklukları ve Kilo Problemleri

Adet gecikmesine sebep olabilecek problemlerden bir tanesi yeme bozukluğudur. Düzensiz beslenme ve anoreksiya nevroza, atipik yeme bozukluğu ve bulimiya nevroza gibi yeme bozuklukları adet gecikmesine sebebiyet verebilir.

Bunun yanı sıra hızlı kilo alma ya da verme ve aşırı kilolu ya da zayıf olma gibi durumlar da metabolizmayı etkilediğinden adet gecikmesine neden olabilir.

2- Depresyon ve Stres

İleri düzeydeki stres ya da depresyon kadın vücudunda olumsuz etkilere yol açmaktadır ve bunlardan bir tanesi de hormonal değişikliklerdir. Hipotalamus’ta salgılanan ve östrojen ile testosteron hormonu salınması için uyaran GnRH hormonunda azalma olur. Bu hormon adet sürecinin başlangıcında görev aldığından azalması durumunda yumurtlama da azalır ve adet gecikmesine sebebiyet verebilir.

3- Primer Over Yetmezliği

Resim1

Primer over yetmezliği 40 yaşına gelmeden yumurtalık yetmezliğinin ve kaybının görülmesi durumuna verilen isimdir. Erken menapoz ile karıştırılmak ile birlikte aslında farklı şeylerdir. Yeterli yumurta üretilememesine sebep olur. Primer Over Yetmezliği de adet düzensizliğine sebep olabilen etmenlerden bir tanesidir.

4- Hastalıklar ve İlaç Kullanımı

Adet görmeden 15 gün öncesine kadar bir hastalık geçirmiş olmak ya da adet zamanında hasta olmak kadınlarda adet düzensizliği ile sonuçlanabilir. Tiroid bezi problemleri ve tüberküloz bu hastalıklardan bazılarıdır. Burada hastalığın ağırlığı parametre değildir. Basit hastalıklar da oldukları ay için adet düzensizliğine  sebep olabilir. Bunun yanı sıra bazı kronik hastalıklar da adet düzensizliğine neden olabilir.

Hastalıkların dışında kullanılan ilaçlar da regl döneminde düzensizliğe sebep olabilir. İlaç dozu değişiklikleri, ilacın neden olabileceği yan etkiler, doğum kontrol hapları ya da kemoterapi ilaçları adet düzensizliğine neden olabilir.

5- Radyasyon

Günümüzde bir çok hastalığa sebebiyet veren radyasyon adet dönemini de olumsuz etkiliyor. Günlük cep telefonları ve bilgisayarlar gibi teknolojik cihazlar sebebiyle maruz kalınan radyasyonun yanı sıra radyoterapi gibi tedavi amaçlı maruz kalınan radyasyon da adet gecikmesine neden olabilir.

6- Rahim Rahatsızlıkları

Rahim hastalıkları doğum yapmış kadınlarda ya da doğum yapmamış olanlarda adet düzensizliğine sebep olabilir. Myom ameliyatları, rahim içi operasyonları veya var olan rahim hastalıkları adet düzeninin bozulması ile sonuçlanabilir.

Adet gecikmesi sebepleri araştırılması gereken bir problemdir. Çoğunlukla kadınların adet dönemini yanlış hesaplaması sebebiyle problem gibi görülse de, öyle olmaması durumunda neyin neden olduğunu doktor kontrolünde öğrenmek ve ihtiyaç halinde tedavi olmak gerekir.

Bu nedenle adet döneminizi dikkatli izlenmenizi ve adet gecikmesi durumunda doktora başvurmanızı tavsiye ederiz.