Protez Uygulamaları (Protetik Diş Tedavisi)

Protez dişler, hastanın çeşitli nedenlerden dolayı kaybettiği dişlerinin yerine yapay materyaller ile hazırlanan yapay dişlerdir. Protez diş uygulaması ile hastanın hem estetik görünüşü korunmuş olur hem de dişlerin çiğneme ve konuşma gibi fonksiyonlardaki işlevini sürdürmesi sağlanır.

SABİT PROTEZ UYGULAMALARI

Sabit protezler, kron-köprü protezleri olarak da bilinir. Ağızda az sayıdaki diş eksikliklerinde kullanılır. Hastanın kendisi tarafından takılıp çıkarılamaz. Doğal ve estetiktir.

Kron protezi; kanal tedavisi görmüş, çürük, kırık veya başka bir nedenle aşırı madde kaybı olan dişlerin tek başına küçültülüp kaplanması işlemidir.

Köprü protezi; bir veya birden fazla diş eksikliğinde, komşu dişlerin küçültülüp, bunlara gelen özel kaplamalardan destek alınılarak ara boşlukların doldurulması amacıyla uygulanan restorasyonlara verilen isimdir.

• HAREKETLİ PROTEZ UYGULAMALARI

Dayanak dişlerin gelecek yükü kaldıramayacağı, geniş diş eksikliği içeren durumlarda ya da diş ile sonlanmayan eksik diş alanları olduğunda hareketli protezler uygulanır. Diş eksiklerini doldurmak için yapılan tamamen sağlıklı bir yöntemdir. Son yıllarda çene kemiğine implant yerleştirerek yapılan protezler, hastalara kendi dişleriyle çiğniyormuş hissini verir ve bu nedenle de çok tercih edilmektedir.

Tam (total) protez; kişinin ağzındaki tüm dişleri kaybettiğinde uygulanan protezdir. Halk arasında “damak protez” olarak da adlandırılır.

Bölümlü (hareketli) protez; kısmen dişsiz ağızlara uygulanır. Bölümlü bir protezde eksik dişlerin yerini dolduran plastik dişler, pembe ya da dişeti renginde bir altyapı ve bunları birbirlerine bağlayan metal bir altyapı bulunur.

Hassas bağlantılı protez; hassas tutuculu protezler dişsiz boşlukların hareketli protezle desteklendiği, ağızda mevcut dişlerin, şekil, renk ve pozisyon bozukluklarının da sabit protezlerde düzeltildiği kombine bir protez türüdür.