Ağız ve Diş Sağlığınız İçin Bunlardan Uzak Durun

Ağız ve diş sağlığının ne denli önemli olduğundan ve korumak için neler yapılması gerektiğinden, zaman zaman bahsetmiştik. Ağız ve diş sağlığına yeterince önem verilmezse, ortaya çıkabilecek hastalıklar kişide çene kemiği erimesi kadar büyük sorunlara yol açabilir. Hatta ağız, vücutta sindirimin başladığı ilk organ olduğundan, burada meydana gelebilecek herhangi bir sorun vücuttaki bütün sistemleri tehdit edebilir. Böylesi büyük önem teşkil eden ağız ve diş sağlığına yeterince dikkat edilmediği takdirde; ortaya çıkabilecek sorunlar dış görünüşü de etkileyerek kişinin sadece sağlığına değil, sosyal hayatına da zarar verebilir. Sağlıklı bir ağız ve dişler için elbette günde en az 2 kez dişlerinizi fırçalamalısınız. Fakat bu kadar önemli bir konuyu sadece dişlerinizi fırçalayarak geçiştirmemek gerekir. Uzak durmanız gereken bazı hususlar mevcut. Bu hususları sizin için derledik.

Sigara ve Alkol Kullanımı

Maalesef günümüzde birçok kişinin kullandığı sigaranın tüm vücuda olduğu gibi dişlere de zararı büyük. Sigara içerisinde sağlığa zararlı olduğu tespit edilen 4 binden fazla madde vardır. Bu maddeler ağız kimyasını etkileyerek diş üzerinde artık birikimine, ağız kokusuna ve dilde tat alma duyusunda bozukluklara neden olmaktadır. Aynı şekilde özellikle beyaz şarap gibi çoğu alkollü içecekler diş minesinin aşınmasına neden olmaktadır.

shutterstock_373663561

Kahve Tüketimi

Aşırı kahve tüketimi ağızda asit salgılayan bakterileri harekete geçirir ve bu bakteriler zamanla diş çürümesine neden olabilmektedir.

Şeker Tüketimi

Tüketildiğinde dişlere yapışıp orada saatlerce kalabilen şeker, ağızdaki bakterilere yem rolü oynadığından diş çürümesine büyük ölçüde neden olmaktadır.

 shutterstock_377385688

Asitli İçecekler

Asitli içecekler diş çürümesinin en önemli nedenlerinden biridir. İçerdikleri asit nedeniyle diş minesini yumuşatarak çürüklere zemin hazırlarlar. Aşırı asitli içecek kullanımı ileri safhada diş kaybına neden olabilir.

Yanlış Fırça ve Macun Seçimi

Diş fırçalarken uygun fırça ve macunun seçilmesi diş sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Yanlış ürün seçerseniz dişlerinize kalıcı zararlar verebilirsiniz. Piyasada çok fazla ürün olduğundan seçim yapmakta zorlanabilirsiniz. Herkesin ağız ve diş yapısı aynı değildir bu yüzden diş fırçanızı ve macununuzu kendiniz seçmelisiniz. Dişlerinizi fırçalarken hangi ürünü daha rahat kullanıyorsanız onu seçmenizi öneririz.

Diş Beyazlatıcı Macunlar ve Tozlar

Herkes bembeyaz dişlere sahip olmak ister fakat bu listedeki ürünlerin kullanımı gibi bazı nedenlerden dolayı dişlerde sararma meydana gelebilmektedir. Dişlerini hızlı bir şekilde beyazlatmak isteyen çoğu kişi doktora gitmek yerine alternatif olarak diş beyazlatıcı macunları veya tozları tercih etmektedirler. Fakat bu macunlar uzun süre kullanıldığında içerdikleri aşındırıcı maddelerden dolayı diş minesine kalıcı zararlar verebilir.

Karbonat ve Tuz ile Diş Fırçalama

Diş beyazlatmak için yaygın olarak kullanılan bir diğer alternatif yöntem ise karbonat ve tuz ile diş fırçalamadır. Fakat karbonat ve tuz iri granüller içermektedirler ve bu granüller diş minesini aşındırarak dişin parlaklığını kaybetmesine neden olur.

 

Yorum Yap