Alerjik Rinit Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Alerji semptomları, vücudun bağışıklık sisteminin alerjen adı verdiğimiz yabancı bir maddeye yanıt vermesi ile başlar. Alerjik rinit, alerji kaynaklı burun iltihabıdır ve  alerjenler çoğunlukla çim, ağaç ve yabani ot polenleri, küf mantarları, ev tozu akarlar, hayvan tüyü vb. dir. Bu alerjenler burunda bulunan hava yolu mukozasına yapışarak iltihabi reaksiyonlar başlatır. Alerjik rinit, genelde ciddi bir problem olarak değerlendirilmese de, hastaya sosyal ve klinik anlamda büyük zararlar veren bir hastalıktır. Hastaların neredeyse yarısında yılda 4 aydan fazla seyreder ve hayat kalitesini olumsuz yönde etkiler. Alerjik rinit, mevsimsel olabilir ya da yıl boyunca sürebilir. Mevsimsel alerjik rinit, saman nezlesi olarak da bilinmektedir. Yıl boyunca süren alerjik rinit ise, perenial rinit olarak isimlendirilir.

shutterstock_431637229

Belirtileri Nelerdir?

– Hapşırma

– Gözlerde Kaşıntı ve Kızarıklık

– Burunda Kaşıntı, Tıkanıklık ve Akıntı

– Baş Ağrısı

– Boğaz Ağrısı ve Öksürük

– Ses Kısıklığı

– İşitme Problemleri

Nasıl Teşhis Edilir?

Alerjik rinit teşhisinde hastanın öyküsü önemli rol oynamaktadır. Hastanın yaşı, hangi ortamlarda ve hangi dönemlerde şikayetlerinin arttığı, daha önce kullandığı ilaçlar ve özellikle ailesinde alerjisi olan  başka kimsenin olup olmadığı sorgulanmalıdır. Ardından, ayrıntılı kulak burun boğaz muayenesi yapılmalı; bulgular alerji şüphesi uyandırıyorsa alerji testlerine geçilmelidir. Kan veya deriden yapılan alerji testleri ile rinite neden olan alerjenler ortaya çıkarılabilir.

shutterstock_182481863

Nasıl Tedavi Edilir?

  • Korunma

Alerjik rinitte tedavinin ilk aşaması alerjenden korunmaktır. Alerjenin ne olduğunun kimi durumlarda belirlenememesi ya da hastanın yalnızca tek bir maddeye alerjisi olmaması gibi sebeplerle, korunma elbette zorlaşmaktadır. Yine de hastanın alabileceği birtakım önlemler, bu doğrultuda fayda sağlayacaktır.

-Polen mevsiminde mümkün olabildiğince içeride kalmak ve kapıların, pencerelerin kapalı tutulması,

– Evin içerisinde tüylü halı, kilim, battaniye, tüylü oyuncak gibi eşyaların kullanılmaması,

-Evde bitki ve hayvan bulundurulmaması,

-Ortamın ısı ve neminin doğru ayarlanması,

-Tozlu ve dumanlı ortamlardan kaçınılması,

gibi tedbirler bunlardan bazılarıdır.

  • İlaç Tedavisi

Diğer tedavi yöntemi, ilaç tedavisidir. İlaç tedavisinde çoğunlukla antihistaminikler kullanılır ve genellikle faydalı olurlar. Alerjene maruz kalmadan önce kullanılmaları faydalarını arttırmaktadır. Ağızdan ya da kalçadan uygulanan kortizonlar da, yan etkileri fazla olmakla birlikte fayda sağlamaktadır. Dekonjestan denilen burun spreyleri ve kromolin adı verilen ilaçlar da mevcuttur.

  • Aşı Tedavisi (İmmünoterapi)

Hastanın alerjisinin olduğu maddeyi, düşük dozdan başlayıp arttıracak biçimde hastanın vücuduna verme yöntemidir. Vücudun maddeyi tanıması ve alışması prensibine dayanır. Fakat her zaman olumlu sonuç vermeyebilir ve her zaman önerilmez.

Alerjik rinit; astım, orta kulak hastalıkları, besin alerjileri, burun tıkanıklığı nedeniyle çocuklarda ortaya çıkan diş ve ağız yapısı gelişim bozuklukları gibi başka hastalıklarla beraber de görülebilir. Alerjik rinitte  gerekli tedbirler alınır ve uygun tedavi yöntemleri izlenirse, hastalığın atak sayısını azaltmak mümkündür.

 

Yorum Yap