Anne Sütünün Kalitesini Nasıl Artırabilirsiniz?

Her annenin bildiği gibi bebekler için en sağlıklı besin anne sütüdür. Bunun yanı sıra, emzirmek bir anne için de sağlıklıdır. Emziren annelerde, diğer annelere göre eski formuna daha kolay kavuşur ve metabolizma daha çabuk toparlanır. Aynı zamanda emziren annelerde meme ve yumurtalık kanseri riski azalır. Aynı zamanda zeka gelişimi için de anne sütü önemlidir. Bu nedenle anne sütünün miktarını ve kalitesini de artırmak gerekir.

Peki anne sütünün kalitesini artırmak için neler yapabilirsiniz?

– Mayalanmış içecekler (boza, alkolsüz bira ya da malt içecekler) tükebilirsiniz.
– Ceviz, badem, zeytin ve zeytinyağını bolca tüketebilirsiniz. (Bu gıdalar, bebeğe yararlı olan çoklu doymamış yağ asit içeriği bakımından dengeli bir anne sütü sağlar. Bu da bebeğin beyin ve organ gelişimi, görme fonksiyonları için faydalıdır.)
– Demir eksikliğine sebep olmaması için kahve ve çay tüketimi azaltılmalı, bunun yerine 2-3 yaprak ısırgan ya da 1 tatlı kaşığı rezene tohumu ile hazırlanmış çay tüketilmelidir.
– Sabahları 1 çay kaşığı bal ile çörekotunu karıştırarak yiyebilirsiniz.
– Şeker kullanmadan sadece meyve ile komposto yapıp içebilirsiniz.
– Günün en az bir öğününde sebze çorbası tüketmelisiniz.(İçine gaz yapmayacak baklagiller ekleyebilir, gaza sebep olmaması için kimyon serperek içebilirsiniz.)
– Yumurta, havuç, yeşil yapraklı sebzeler, kayısı gibi A vitamini bakımından zengin gıdalar tüketmelisiniz.
– Günde en az 3 çeşit süt ürünü almaya özen göstermeli, süt tüketiminizi artırmalısınız.
– Kilo problemi olmayan anneler rahatlıkla tahin pekmez tüketebilirler. Tahindeki susam yağı, bebeklerin hem kemik ve omurga hem de zihinsel gelişimi için çok önemlidir. Pekmez ise vücut direncini artırarak anne ve bebeğe hastalıklara karşı direnç kazandırır.(Üzüm pekmezi yerine karadut pekmezi ya da keçiboynuzu pekmezi de kullanabilirsiniz.)
– Karaciğer ve sindirim sistemi gelişimi, demir eksikliğini gidermek ve bebekte şeker hastalığı riskini azaltmak için dut ya da dut kurusu tüketebilirsiniz.
– Anne sütünün miktarını ve kalitesini artırmak, kalp-damar hastalığı risklerinin önüne geçmek için beyaz üzüm tüketebilirsiniz.

Yorum Yap