Check-Up İle İlgili Merak Ettikleriniz

Check-Up Nedir?

Birçok sağlık probleminin erken teşhisi için yapılan düzenli taramalar Check-Up olarak adlandırılmaktadır. Bu taramalar, erken teşhis ile ciddi hastalıkların önüne geçilmesini sağladığı gibi, sağlıklı bir bireyin sağlığının korunması noktasında da önemlidir.

Neden Check-Up Yaptırmalıyız?

Her hastalık, ortaya çıktıktan sonra bir tedavi süreci gerektirir. Hastalığın ortaya çıkmış olması demek, hem maddi hem manevi olarak hastayı zorlayacak bir sürece girilmesi demektir. Bazı durumlarda geç kalınan müdahaleler sebebiyle geri dönüş ve iyileşmek oldukça zorlaşmış olabilir. Kanser, kalp damar koroner arter hastalıkları yahut belirtisiz biçimde, şikayete sebebiyet vermeden yıllarca sinsice seyreden ve diğer organlara da zarar verebilen hipertansiyon, diyabet gibi hastalıklar ve daha birçok hastalık Check-Up’ın sağladığı erken tanı şansı ile birlikte, düzenli tedaviye cevap verebilecektir.

Dolayısıyla Check-Up yaşam süresi ve yaşam kalitesi açısından büyük bir anlama sahiptir. Sağlıklı bir yaşam için gereken dengeli beslenme ve düzenli egzersiz yapma gibi alışkanlıkların yanı sıra bütçenizden her yıl ayıracağınız küçük bir pay ile sağlığınız hakkında bilgi sahibi olmanız mümkündür.

Resim2

Kimler Check-Up Yaptırabilir?

Her şeyden önce sağlığın ve sağlıklı yaşamanın değerini bilen, kendini ve sevdiklerini önemseyen, herhangi bir hastalık ortaya çıktıktan ve ilerledikten sonra değil, erkenden müdahale ederek maddi-manevi olarak kazançlı olmayı isteyen herkesin yılda en az bir kez Check-Up yaptırmasını öneririz.

Bunun yanında,

  • 40 yaş üstü erkekler (özellikle prostat hastalıkları tarama ve takibi için)
  • 40 yaş üstü kadınlar (özellikle meme USG, mamografi, CA 15-3, rahim ağzı kanseri taraması-Smear testi için)
  • Sigara, alkol tüketenler,
  • Ailesinde hipertansiyon, yüksek kolesterol, diyabet, kalp hastalığı, meme, prostat, bağırsak, mide kanseri öyküsü bulunanlar düzenli Check-Up konusunda özellikle dikkatli olmalı ve daha sık aralıklarla genel sağlık taramalarını yaptırmalıdır.

Resim3

Check-Up Nasıl Yaptırılır?

Toplumumuzda, kan örneği verip bunun sonuçlarının değerlendirilmesiyle genel bir sağlık taramasının gerçekleştirildiği yanılgısı mevcuttur. Check-Up bundan çok daha kapsamlı bir taramadır ve kan testi ile takip edilemeyecek hastalıkların belirlenmesini sağlar.

Check-Up Öncesinde Neler Yapmalısınız?

  • Randevu gününe mutlaka aç gelmelisiniz. 10-12 saat aç kalmanızın yeterli olması ile birlikte, bu süre zarfında su içebilirsiniz.
  • Randevunuzdan önce vitamin ya da herhangi bir ilaç kullanılmamalıdır. Düzenli kullanılan bir ilaç mevcut ise, öncesinde doktorunuza bildirmeniz faydalı olacaktır.
  • Kadınlar regl döneminde olmamalı; hamile ya da hamilelik şüphesi taşıyan kadınlar işlemlere başlamadan önce mutlaka doktora bildirmelidir.
  • Test yaptıracak kişi, son 48 saatte kırmızı et veya brokoli, turp gibi sebzeler tüketmemelidir.
  • Fiziksel aktivite gerektirecek olası testler (Efor gibi) için rahat kıyafet ve ayakkabılar tercih edilmelidir.
  • Varsa daha önce yapılmış test ve tetkik sonuçlarını yanınızda getirmeniz önerilir.