Cildi Kış Aylarının Etkisinden Kurtarmak İçin Neler Yapılmalı?

Kış aylarında soğuk havanın olumsuz etkileri ile cilt kurur, nemsiz kalır ve matlaşır. Bunun üzerine bahar aylarında polenlerin ortaya çıkması da alerjik reaksiyonlara neden olduğu için cilt daha da hassaslaşır.

Bahar ayları, kışın tüm ağırlığını üzerimizden atmak için müthiş bir yenilenme motivasyonu getirir. Cildinizde yapacağınız küçük dokunuşlar, kış boyunca hava şartlarının etkisiyle bozulan cildin bahar tazeliğine kavuşmasını sağlayabilir. Cildinizin hava şartlarına uyum sağlaması tamamen sizin elinizdedir.

Cildinizin daha taze bir görünüme sahip olması için mutlaka yapmanız gerekenler:

  • Dermatoloğunuzun kontrolünde cilt tipi belirlenerek, uygun nemlendirici ve yaşlanma karşıtı kremleri kullanılmalı.
  • Kış döneminde hava şartlarından dolayı tercih edilen yağlı kremler yerine, bahar aylarına uygun daha az yağlı kremler tercih edilmeli.
  • Kış aylarında da kullanılması gereken; fakat önemsenmeyen güneş koruyucularının kullanımı bahar aylarında kesinlikle aksatılmamalı.
  • Matlaşan ve akne izleri olan ciltlere, dermatolog kontrolünde uygun bir peeling uygulanmalıdır. Peeling sonrası hemen güneşe çıkmamaya dikkat edilmeli, eğer böyle bir imkanınız yoksa güneş koruyucu kullanmayı ihmal etmemelidir.
  • Leke tedavisi görenler, seanslarını yaz başlamadan tamamlanmalıdır. Leke tedavisinde renk açıcı kremler ve peeling yöntemine başvurulur. Bazı dermokozmetik ürünler, güneşle etkileşime gireceği için akşam kullanılmaları daha uygundur.
  • Kış aylarında kuruyan eller, kırılan tırnaklar için canlandırıcı peelingler uygulanmalı. El bakımı için güneş koruyucu kullanımı ihmal edilmemeli.
  • Kişinin biyolojik ritmindeki değişiklikten kaynaklanan mevsimsel saç dökülmesi, ilkbahar ve sonbaharda karşılaşılan bir durumdur. Bu dönemi kısa sürede ve daha az saç kaybı ile atlatmak için saç mezoterapisi uygulanmalıdır.
  • Bahar ayları bir yandan da yaz aylarının habercisidir. Deniz mevsimi başlamadan tüylerinden kurtulmak isteyenler için lazer epilasyon en etkili tedavi şeklidir. Bu süreçte güneş ışınları, ilgili bölgeye zarar vereceğinden, bu tedavi için bahar ayları uygun bir dönemdir. Tedavi sürecinde, güneş koruyucularını kullanmayı ihmal etmemeli; yaz aylarında da bronzlaşmadan kaçınılmalıdır.

 

Yorum Yap