Cilt Lekeleri İçin Tedavi Önerileri

Cildimiz hayata tuttuğumuz aynamız, en güzel giysimizdir. Zaman zaman herkes çeşitli cilt problemleri yaşayabilir; birbirinden farklı etmenler sebebiyle cilt sağlığını dönemsel ya da uzun süreli olarak kaybedebilir. Cildimiz önemlidir ve ciltte meydana gelen her değişiklik bireyi fazlasıyla etkiler. Dolayısıyla söz konusu cilt problemlerinin nedenleri doğru saptanmalı, bir uzman kontrolünde gerekli adımlar izlenerek tedavisi gerçekleştirilmelidir.

Cilt Lekeleri Nasıl Oluşur?

Cilt lekeleri kadınlarda ve erkeklerde yaygın olarak görülebilen bir hastalıktır.  Çeşitli sebeplerle ciltteki melanosit hücrelerinin salgıladığı melanin pigmenti cildin belli bölgelerinde birikir. Bu durumun temel sebepleri, genetik faktörler, uzun süreli olarak güneşe maruz kalmak, çeşitli ilaçlar ve kimyasallar, kozmetik kullanımı ya da gebelik olabilir.

En sık görülen cilt lekeleri; güneşe bağlı olarak ortaya çıkanlar, fotoalerjik reaksiyonlar (kullanılan ilaçlar veya kozmetik ürünler sebebiyle ortaya çıkan lekeler), çiller, yara iyileşmeleri sonrası ortaya çıkan koyulaşmalar (sivilce sonrası gibi), yaşlılık lekeleri (solar lentigo) ve melazma (hamilelik maskesi) sayılabilir.

Cilt Lekeleri Nasıl Tedavi Edilir?

Leke tedavisi sabır ve disiplin gerektirir. Tedavinin ilk adımında leke oluşumuna neden olan dahili ve harici sebeplerin ortadan kaldırılması esastır. Örneğin, doğum kontrol hapı sebebiyle leke oluşumu söz konusu ise tedaviye başlarken ilacın bırakılması, ya da dahili bir hastalık var ise, bu hastalığın tespit edilmesi ve tedavi edilmesi gerekecektir. Güneş koruyucu krem kullanmak da tedavinin önemli adımlarındandır. Yine uygun olmayan cilt bakımı yöntemleri kullanılıyorsa, tedaviye başlarken bunlara son vermek gerekir. Kısacası, temel sebep ortadan kalkmadığı sürece, izlenen tedavi o bölgede sonuç verse bile, başka bir bölgede leke oluşumu devam edecektir.

Resim2

Cilt lekelerinin tedavisinde genellikle tercih edilen yöntemler;

–  Lazer tedavisi,

–  Kimyasal peeling,

–  Harici krem kullanımı

veya bunların bir kombinasyonu olabilir.

Lazer tedavisi, çillenme, güneş lekesi, yaşlılık lekeleri ve gebelik lekelerinde etkili olduğu bilinen bir yöntemdir. Diğer tedavilere direnç gösteren lekelerde başarılı olduğu görülmüştür. Lazer uygulaması sonucunda,  ciltte melanin içeren hücreler yıkılır ve deri üst katmanı soyulur. Böylece hücreler doğal deri rengi ile yenilenerek iyileşir.

Yine derinin üst tabakasının soyulmasını hedefleyen kimyasal peeling yöntemi de, lekeye sebebiyet veren melanin pigmentini yok etmektedir. Kimyasal peeling amacıyla kullanılan ürünler arasında alfa hidroksi asitler (AHA), fenol, beta hidroksi asitler, kojik asitler ve salisilik asitler yer almaktadır.

Son olarak, harici kremlerle yapılan leke tedavisi bitkisel ve kimyasal maddeler kullanılarak gerçekleştirilir. Amaç burada da deride lekeli olan hücrelerin soyularak atılmasını sağlamak ve ciltteki renk hücrelerinde renk üretimini baskılamaktır.

Temelde aynı sonuçlar hedeflenerek gerçekleştirilen bu tedavi yöntemleri, farklı cilt lekelerinde daha iyi sonuç verecek olan hangisi ise o tercih edilerek kullanılır. Birbirlerini tamamlayıcı özelliklerinden faydalanmak adına doğru kombinasyonlar gerçekleştirilerek uygulanmaları da mümkündür.