Çocuğunuz Grip Olduğunda Ne Yapmalısınız?

Bebeklerde ve çocuklarda huysuzluk, iştah kesikliği, üşüme, burun tıkanıklığı ya da akıntısı ile baş gösteren grip ve soğuk algınlığı birçok anne babanın korkulu rüyasıdır. Bu durumlarda doktorunuza başvurmak elbette en doğru çözümdür; fakat doktorunuza başvurmadan önce evde uygulayabileceğiniz birkaç yöntem ile çocuğunuzu rahatlatabilir, enfeksiyon geçici ise iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Bol Bol Sıvı Tüketimi Sağlayın

Her bireyde olduğu gibi çocuk ve bebeklerde de (6. aydan sonra) sıvı tüketimi çok önemlidir. Sıvı tüketimi, toksinlerin vücuttan atılımını ve ateşin düşmesini sağlayacaktır. Eğer çocuğunuza ya da bebeğinize su içiremiyorsanız sevdiği meyvelerin suyunu sıkabilir, dilimleyerek suyunun içine atabilirsiniz. 6 aylıktan büyük tüm bebeklere ve çocuklara tavuk suyuna çorba yapıp ılık şekilde içerebilirsiniz. Tavuk suyu, bağışıklık sistemini güçlendirici ve ateş düşürücü etki gösterir. Bebeğiniz 6 aylıktan küçükse anne sütü verme sıklığını artırmalısınız.

Başını Yüksek Tutun

12 aylıktan büyük tüm bebek ve çocuklarda yastık hafifçe yükseltilerek rahat nefes alımı sağlanmalıdır. Burun tıkanıklığından kaynaklı nefes alma zorluğu yaşıyorsa burun mutlaka temizlenmelidir. Burun tıkanıklığı, özellikle bebeklerde beslenme sorunlarına yol açtığından hastalığın çabuk toparlanmasına engel olur.

Odanın Nemli Tutulması

Bebeğinizin yattığı odayı belirli aralıklarla havalandırın. Gereken nem ve ısı dengesini sağladıktan sonra yeniden yatağına yatırın. Üşüteceği korkusu ile duş aldırmazlık yapmayın. Banyo suyunun sıcaklığını bebeğinizi üşütmeyecek ılıklığa getirin. Fazla sıcak su, ateşi yükseltebilir. Üşümemesi için banyoya girmeden 15 dk önce sıcak suyu açık bırakarak banyonun hem nem hem de sıcaklık dengesini sağlayabilirsiniz.

Yorum Yap