Çocuklarda Diş Gıcırdatma (Bruksizm) Neden Olur?

Çocuklarda, uyurken diş gıcırdatması (Bruksizm) sık görülen bir durumdur. Anksiyete, stres, hayal kırıklıkları çocuklarda diş gıcırdatmayı tetikleyebilir. Çocuklarda dış gıcırdatma vakalarının çoğu zararsızdır ve zamanla kendiliğinden geçer.

5 yaşının altındaki çocuklarda, büyüklere oranla daha sık olarak, uykunun derinleştiği anlarda  rastlanan bu durum, çocukların %15’inde görülür.

Çocuğun diş gıcırdatma nedeni, gün boyunca yaşadığı olaylardan dolayı öfke ve üzüntülerinin yansıması olarak görülebilir. Gastro özefageal reflü hastalığı, diş çıkarma, hiperaktivite olan çocuklarda diş gıcırdatma görülme ihtimali daha fazladır.

Pek çok çocukta herhangi bir olumsuz etki yaratmadığı gibi pek azında da diş minesinde erozyon, kronik diş gıcırdatma sorunu olan çocuklarda TME (temporomandibular eklem) hastalığı gelişebilir.

  • Genellikle ebeveynler diş gıcırdatmasını duyarak bir hekime başvururlar. Diş gıcırdatma sorunu olan çocukların, uyandıklarında çene, boğaz ağrısı gibi şikayetleri olabilir. Ayrıca dış gıcırdatan çocuklarda, gün içinde kalemlerin üst kısımlarını dişlemek, tırnak yemek, uyanıkken yanağının iç kısmını ısırmak gibi belirtiler de görülebilir.
  • Çocuklarda diş gıcırdatma zaman içinde geçer tedavi gerektirmez. Diş gıcırdatma nedenine yönelik tedaviler uygulanır. Ciddi durumlarda dişlik takmak gerekebilir. Gece yatarken takılan, çocuğun diş şekline ve ağız yapısına uygun dişlik kullanılır. Diş gıcırdatma sorunu olan çocuğun bu rahatsızlığının, çocuk hastalıkları uzmanı ve diş hekimine giderek değerlendirilmesi önerilir.

Yorum Yap