Cilt Hastalıkları

Bütün hastalıklarda olduğu gibi cilt hastalıklarında da erken teşhis ve tedavi uzun vadede kalıcı problemler yaşamamak için çok önemlidir. Modern Tıp Merkezi Dermatoloji Birimi uzman dermatologları tarafından gerçekleştirilen dermatolojik uygulamalar lle bir çok cilt hastalığının tanısı ve tedavisi mümkündür.

1 – Sedef Hastalığı

Sedef hastalığı; sık rastlanılan, tekrarlayıcı ve kronik özellikte olan en önemli deri hastalıklardan bir tanesidir. Her yaş grubunda ortaya çıkabilmekle birlikle çoğunlukla 20-40 yaş aralığında görülür. Sedef hastalığı genetik yatkınlık olmakla birlikte dış etmenlerin etkisiyle ortaya çıkabilir. Hastalık ismini vücutta ortaya çıkan pulların renginden alır. Sedef hastalığı sadece deriyi değil; eklem ve kalp damar sistemi gibi vücudun başka bir çok yerini olumsuz etkileyebilen önemli bir cilt hastalığıdır. Bu nedenle belirtileri görülmeye başladığında kişinin erken tanı için uzman dermatologlardan profesyonel destek alması gerekmektedir. Kendiliğinden geçmesi mümkün olmayan sedef hastalığının doğru yöntemler ile kısa sürede tedavi edilmesi mümkündür.

2 – Egzamalar

Egzama günümüzde her 10 kişiden birinde görülebilen en yaygın cilt hastalıklarından bir tanesidir. Bulaşıcı bir hastalık olmamakla birlikte iç ve dış etkenler sonucunda deri inflamasyonu şeklinde kendini gösterir. En yaygın egzama türü ‘kontakt dermatit’tir.

Belirtileri:

 1. Egzama kendini kızarıklık, şişlik ya da kabarıklık olarak gösterebilir.
 2. Şiddetli kaşıntı görülür.
 3. İlgili deri bölgesinde yanmaya sebep olur.
 4. Kaşınma kanamaya, iltihabın büyümesine ve ağrılara sebep olabilir.

3 Mantar Hastalıkları

Mantarlar, deri ve tırnak altlarında çoğalan ve ancak mikroskobik aletler ile görüntülenebilen organizmalar olup; genellikle bulaşıcı niteliktedirler. Kendini yenileyebilen mantar hastalıkları bulaşıcı olduklarından en kısa sürede teşhis edilip tedavi edilmeleri gerekmektedir.

En yoğun mantar hastalıklarının başında ayak ve tırnak mantarları gelir. Genellikle ağızdan alınan ilaçlar ile destekli olarak çeşitli kremlerle tedavi edilirler. Ancak tekrarlamaması için tedavi kadar kontrol de önemlidir.

Ayak Mantarı Belirtileri

 1. Nem özellikleri yüksek olduğundan çoğunlukla dördüncü ve beşinci parmaklar arasında görülür.
 2. Kaşıntı ve beyazlık ile başlar.
 3. Pullanma ve kızarıklık ile yayılır.
 4. Ayak altına sıçrayarak burada pullanma ve kızarıklığa sebep olabilir.

Tırnak Mantarı Belirtileri

 1. Tırnakta kalınlaşma görülür.
 2. Kaşıntıya sebep olur.
 3. Tırnağın şeklinde bozulmalara, renginin değişmesine ve kırılmalara neden olur.

4 Sivilce ve Akne Tedavisi

Sivilce ve akneler genellikle yüz çevresinde, boyunda, göğüste ve sırtta görülür. Yaşamı tehdit eden hastalıklar değillerdir fakat hem kişinin psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilirler hem de yaşam kalitesini düşürdüğü gibi acı ve ağrıya sebep olabilirler. Bunun yanı sıra tedavi edilmeyen sivilceler ve akneler ciltte lekeler bırakabilirler. Uzman dermatologlar tarafından uygulanan doğru tedavi ve gelişen teknolojik imkanlar ile kısa sürede sivilce ve aknelerde uzun vadede ciddi oranlarda azalma görülmektedir.

Alerjik Hastalıklar

Alerjik rahatsızlıklar hem kalıtsal sebeplerden hem de dış faktörlerden ortaya çıkan, tüm dünyada çok sık görülen, vücudun bağışıklık sisteminin vermiş olduğu anormal tepkilerdir. Ciltte kızarıklık ve kaşıntılara yol açan alerjik hastalıklar günümüzde tedavi edilebilmekte ve kişilerin hayat kaliteleri arttırılabilmektedir.

Sık Görülen Alerjiler

 • İlaç alerjileri: Kişilerin bazı ilaçların içinde bulunan maddelere alerjileri olabilir ve bu durum çeşitli cilt sorunlarına yol açabilir.
 • Polen
 • Böcek Sokması
 • Gıda Bazlı Alerjiler
 • Ev Tozu Akarları
 • Hayvan Alerjileri
 • Toz ve Tüyler