Dermokozmetik Uygulamalar Nelerdir?

moderntipdermokozmetik

• Kimyasal Peeling: Cildi canlandırma amacıyla çeşitli meyve asitleri ile cildin hasra gören üst kısmının soyulması işlemidir. Sivilce ve izlerinde, tıkalı-genişlemiş gözeneklerde, ince kırışıklıklarda ve leke tedavisinde kullanılır.

• Botoks: Küçük miktarda ilaç (Botox) dozları kas içine enjekte edilerek kırışıklıklara nende olan kasların rahatlaması sağlanır. Yüz kırışıklıklarına ilaveten koltuk altı, el-ayak terlemesi tedavisinde de kullanılır.

• Dolgu: Dolgu maddeleri deri altına enjekte edilerek yapılır. Derideki ince ve derin kırışıklıkları, yara izlerini, ciltteki çukurlukları yok etmek, ince dudakları kalınlaştırmak, yanaklara dolgunluk vermek amacıyla kullanılır.

• Mezoterapi: İlaç karışımlarının deri içine (intradermal), enjeksiyonundan oluşur. Saç dökülmesi, cilt yenileme, selülit, cilt çatlakları ve bölgesel yağların tedavisinde kullanılmaktadır.

• Dermaterapi (Roller Mikroiğneleme): Silindirik bir tambur üzerine yerleşmiş 1-2,5 mm’lik mikro iğneler ile cilt üzerinde mikrokanallar açma ve cildin yenilenmesini uyaran çiziklerin kullanılması işlemidir. Cilt yenileme, kırışıklı, açık ve genişlemiş gözenekler, sivilce izleri, cilt çatlakları ve lekelerin tedavisinde kullanılır.

• PRP (Platelet Rich Plasma): Bu uygulamada bir kişiden alınan küçük miktardaki kanın özel bir tüpe konularak santrfüj işlemine tabii tutulduktan sonra bileşenlerine ayrıştırılması ve elde edilen az miktardaki “platelet yönünden zenginleştirilmiş plasma” nın (PRP), yine aynı kişiye enjeksiyon yoluyla geri verilmesi temel alınır. Cilt yenileme, kırışıklık, yara ve sivilce izleri, saç dökülmesi tedavisinde kullanılır.