Sürücü Adayları Emin Ellerde!

Sürücü ehliyeti alma konusunda geçtiğimiz yıllarda farklı düzenlemelere gidilmiştir. Bunlardan bir tanesi de sağlık raporunun alınması. Sağlık raporu, basit bir detaymış gibi görünse de trafiğe çıkmak için önemli konuların başında gelir.  1 Ocak 2016 tarihinden itibaren sistemdeki yenilikler ile ehliyet almak büyük ölçüde zorlaşmıştır. Bu tarihten itibaren ehliyetlerin her 5 yılda bir yenilenmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır ve bu eskiden alınan bir sağlık raporu ile mevcut olan ehliyetinizi sonsuza kadar kullanamayacağınız anlamına da gelir. Eski sistemde ehliyet alındıktan sonra çeşitli nedenler ile bir uzvunu yitirmiş ya da ilerleyen sağlık problemleri ile araç kullanmasına engel durumlar oluşmuş binlerce kişi hala trafikte seyir halinde olabilmekteydi.

shutterstock_324159947

Hangi durumlarda ehliyet sağlık raporuna başvurulmalıdır?

  • İlk defa ehliyet alanlar
  • Ehliyet yenileyenler
  • Ehliyet sınıfı ekleyenler
  • Ehliyetini kaybedenler

Sürücü  sağlık raporu için yapılması gerekenler:

Yapılacak genel muayene ve kan grubu tayininden sonra herhangi bir sağlık problemi tespit edilmez ise işlem tamamlanır.

Herhangi bir sağlık problemi tespit edilirse belirlenen sağlık problemine göre ilgili birimlerden konsültasyon talep edilir. Randevu yoğunluğuna göre işlem en kısa süre içerisinde gerçekleştirilir.

Hafta sonu ve akşam 18.00 sonrasında da başvurularınız kabul edilmektedir. Herhangi bir sağlık problemi tespit edilmeyen sürücü adaylarının 30 dakika içerisinde işlemi tamamlanarak belgeleri düzenlenebilmektedir. Sağlık problemi tespit edilen adaylar için ise ilgili branşta hafta içi randevu oluşturulmaktadır.

Başvuru için gerekli evraklar :

  • 2 adet biyometrik vesikalık fotograf
  • Nüfus cüzdanı

 
shutterstock_360391553

Yorum Yap