Glokom Nedir? Glokom Belirtileri Nelerdir?

Glokom (Göz Tansiyonu) Nedir?

Glokom (göz tansiyonu), göz içi basıncının görme sinirlerini tahrip edecek seviyeye kadar yükselmesi sebebiyle görme kaybına yol açabilen bir hastalıktır. Halk arasında karasu hastalığı olarak da anılır. Göz içerisinde, göz içi sıvısı bulunduran bir dolaşım sistemi mevcuttur. Göz içinde devamlı surette giriş çıkış yaparak buradaki dokuları besleyen ve 2 saatte bir yenilenen bu sıvının,  gözden çıkmasını sağlayan kanalların direnç göstermesiyle içeride kalarak gözde birikmesi, göz içi basıncını (tansiyonu) arttıracaktır. Bu basınç, görme sinir liflerinde kurumaya neden olacaktır. Görme siniri hücreleri tamamen öldüğü zaman da kalıcı görme kaybı oluşmaktadır.

Glokomun Sebepleri Nelerdir?

Göz içinde üretilen ve gözlerdeki sıvı kanallarının yapısal olarak tıkanması nedeniyle boşalmayıp içeride biriken sıvının göz içi basıncını yükseltmesi ile meydana gelen bu hastalığın çeşitli sebepleri mevcuttur. Bu sebepler,

  • Yaşın ilerlemesi,
  • Genetik faktörler,
  • Sigara tüketimi,
  • Diyabet (Şeker) hastalığı,
  • Migren,
  • Uzun süreli kortizon kullanımı,
  • Gözde enfeksiyon öyküsü,
  • Önceden geçirilmiş ameliyatlar,
  • Göze alınmış darbeler, yaralanmalar,
  • Yüksek-düşük kan basıncı olarak sıralanabilir.

glokom1

Glokom Belirtileri Nelerdir?

Çoğunlukla, başlangıç evresinde hiçbir belirti göstermeden sessiz biçimde seyreden bu hastalık, erken teşhis edilmezse kalıcı görme kaybına neden olabileceği için, düzenli olarak göz muayenesi olmakta fayda vardır. İlerleyen evrelerinde bir borunun içinden bakıyormuşçasına etraftaki cisimlerin görülememeye başlaması, daha seyrek görülen Kapalı Açılı Glokom hastalığında göz tansiyonunun oldukça yüksek değerlere ulaşıp ağrıya ve bulanık görmeye neden olması, temel belirtilerdendir. Göz içi basıncının normal değer aralığı 10-21 mmHg’dir.

Glokom Nasıl Teşhis Edilir?

Hastalık hemen her zaman rutin göz muayenesi sırasında teşhis edilir. Bunun yanı sıra muayene sırasında göz doktorunun Tonometre denilen bir aletle göz basıncını ölçmesi, Göz Dibi Muayenesi yaparak göz sinirlerini incelemesi söz konusudur. Bunun yanı sıra Görme Alanı Testi ve Drenaj Testi (Gonyoskopi) gerçekleştirilir. Gözdeki sinir lifi tabakasını inceleyen OCT (Optik Sinir Tomografisi) ve HRT (Sinir Lifi Analizi) Glokom hastalığının teşhisinde kullanılan alet ve yöntemlerdir.

Glokom Nasıl Tedavi Edilir?

Genellikle Glokom hastalığı için üç tip tedavi yöntemi mevcuttur. Bunlar,

-İlaç Tedavisi (Gözdeki sıvının üretimini kısma veya çıkışını arttırmaya yardımcı olma amaçlı damlalar kullanılmaktadır. Düzenli olarak hayat boyu kullanılırlar.)

-Lazer Tedavisi (İlaç tedavisinin yetersiz kaldığı durumlarda, özellikle doğru zamanda uygulandığında faydalı bir yöntemdir.)

-Cerrahi Tedavi (Gözün beyaz tabakasında, gözle görülebilir olmayan bir delik açılması ile göz içerisindeki sıvının dışarı boşaltılması amaçlanır. Kesin tedavi yöntemidir, fakat düzenli olarak kontrol gerektirmektedir.)