Grip Mevsimine Dikkat!

 

Havaların bir sıcak, bir soğuk olduğu sonbahar ayları, grip için çok uygun bir zemin oluşturur. Bu konuda bilinçlenme ve alınacak önlemler, içinde bulunduğumuz bu dönemin sağlıklı bir şekilde atlatılması için yardımcı olur.

Grip Nedir? Kendisini Nasıl Belli Eder?

Yaygın olarak soğuk algınlığıyla karıştırılan grip, influenza adlı virüsün neden olduğu mevsimsel ve bulaşıcı bir solunum yolu hastalığı olarak dikkat gerektirir ve hastaya bağlı olarak değişmekle birlikte bir haftadan fazla sürer.

Ateş, baş ağrısı, vücut ağrısı, yorgunluk ve boğaz ağrısı gibi belirtiler ile ortaya çıkan hastalık, ani bir şekilde başlar. Kendisini iyi hisseden kişiler bir anda grip belirtileri göstermeye başlar.

Gripten Nasıl Korunabiliriz?

İyi ve dengeli beslenme gripten korunmak konusunda kilit önem taşır. Vücudun gerektirdiği günlük vitamin ve mineralleri almak gerekirken, vücudumuzun direncini sağlayan bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirecek besinlere ağırlık vermek gerekir. Antioksidan etkisi sağlayan besinler ve C vitamini içeren besinler bu kapsamda öne çıkar.

Uzmanlar dengeli beslenme yanı sıra gripten korunmak için vücudun su miktarının karşılanması, düzenli spor yapılması, bulaşıcılık açısından kalabalık yerlere dikkat edilmesi, stresten uzak durulması gibi önerileri sıralarken özellikle dışarıdan eve gelince elleri yıkamanın öneminden bahsediyorlar.

Grip Aşısı Gerekli Midir?

Grip hastalığına yakalanmadan önce önlem alınması gereken diğer konuların yanında grip aşısı da yaygın olarak kullanılan etkili bir seçenek olarak öne çıkar.

İçeriği her yıl yenilenen grip aşısı, vücut bağışıklığını arttırmak konusunda fayda sağlar. Özellikle ileri yaşlarda bulunan ya da vücut direnci düşük kişiler açısından daha öncelikli olarak değerlendirilmesi gerekir.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için 0 850 2595060 numaralı ücretsiz danışma hattımızı kullanabilirsiniz.

 

 

Yorum Yap