Güneş Işınları Kış Aylarında Da Cilde Zarar Verir Mi?

Yaz aylarında sürmeden sokağa çıkmadığımız güneş koruyucu kremler, kış gelince bir kenara atılırken cilt sağlığınızı da tehlikeye attığınızı biliyor muydunuz? Kışın güneşin ısıtıcı etkisi azalsa da UV (Ultraviyole) ışınların %90’ı yeryüzüne inmeye devam eder. Bu durum hava kapalı olsa bile geçerlidir.

Karlı Havalara Dikkat!

Kar taneleri, güneş ışınlarını %50 ile %90 arasında yansıtır ve bu nedenle UV miktarı oldukça artar. (Deniz seviyesinin üzerine her 1000 mt çıkıldığında UV miktarı %15 artar.) Güneş ışınlarının açısına bağlı olarak çene, alın ve burun üzerinde güneş yanıkları meydana gelebilir. Bu yanıkların tekrarı durumunda ise cilt kanseri riski ortaya çıkabilir. Bu nedenle, özellikle, karlı havalarda güneşe maruz kalacak bölgelere güneş koruyucu sürmeli ve herhangi bir yanık durumunda doktorunuza başvurmalısınız.

Kuruluk ve Pullanma

Güneş ışınları, rüzgarlı ve kuru havaya sahip bölgelerde cilde daha çok zarar verir. Cilt hem güneşe maruz kalıyor, hem de rüzgar ve nem yetersizliği nedeniyle kuruyor. Bu nedenle de cillte kızarıklık, kuruluk, pullanma gibi şikayetler ortaya çıkıyor. Bu gibi durumlarda döküntülerin yaraya dönmemesi için mümkün olduğunca güneşten kaçınılması, dermatolojik koruyucu kremler kullanılması, şikayet devam ederse ya da yara meydana gelirse muhakkak doktora başvurulması gerekmektedir.

Yorum Yap