GÜZELLİĞİN TEKNOLOJİK SIRLARI

Gençleşmek, güzelleşmek, ciltteki deformasyonlardan kurtulmak herkesin hayalidir. Ciltte oluşan çizgiler, lekeler, cansız ve mat görüntü geçen zamanın doğal bir sonucudur. Kozmetik ve tıp dünyası bu doğal döngüye çözüm olacak yeni uygulamalar sunmaktadır.

Yüz mezoterapisi ‘ de (mezolifting) bu yöntemlerden biridir. Mezoterapi  ilacın yüz bölgesine enjekte edilmesidir. Bu ilaç yüz derisinin ihtiyaç duyduğu bütün vitamin, protein, mineral ve kolajen yapımın canlandıran maddeler içermektedir. Bu maddelerin içeriğine kısaca değinelim;

 

A vitamini; Epidermisin gelişimini kontrol eder.

E vitamini; Peroksidazlar  tarafından hasara karşı, dokuları koruyan antioksidandır.

C vitamini; Kollejen sentezini uyarır ve lekeye neden olan melanin üretimini yavaşlatır.

B vitamini; Cildin biyolojik dengesini sağlayan esansiyel yağ asitlerinin metobolizmasında yer alır.

K vitamini; Kanın mikro dolaşımını düzenler.

Amino Asitler; Yaşlanma sürecinde oluşan doku hasarını tamir eden ve yeniden yapılandıran proteinlerin yapısal elemanlarıdır.

Mineral Tuzlar; Hücrelerin çeşitli biyolojik aktivitelerini uyararak, doku metabolizmasını düzenler.

Koenzimler; Enjekte edilen doku içindeki biyokimyasal reaksiyonları geliştirir ve doku tamir hızını arttırır.

Nükleik Asitler; Cilt proteinlerinin sentezini uyarır.

 

Mezoterapi;  özellikle yüz, dekolte el ve boyunda tercih edilir. Esasen cildi canlandırmak ve hücre metabolizmasını arttırıp yaşlanmayı geciktirmek için uygulanır.

 

Botoks; ‘ Clostridium botulinum’ isimli bakteriden elde edilen tıbbi bir proteindir.  Bu protein; aslında 20 yılı aşkın bir zamandır,  göz ve nörolojik hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Botoks tedavisi; orta ve derin kırışıklıkları gidermede cerrahi olmayan kozmetik bir uygulama olarak kabul edilmiştir.

Yüz hareketlerinin yapılmasını sağlayan kaslar, deriye bağlıdır. Mimikler sonucu kaslar; gözle görülür çizgiler ve kırışıklıklara sebep olur. Deriye bağlı yüzeysel kasları gevşetmek, kırışıklıkları rahatlatıp yumuşatmak mümkündür. Çizgiler erken dönemde botoks  uygulaması  sayesinde düzeltilebilir. Zamanla çizgiler derinleşir;  tek başına botoks tedavisi yeterli düzelmeyi sağlayamaz ve başka ek tedaviler uygulanması gerekir.

 

Yüz Dolgusu; kırışıklık, iz ve sarkmaların olduğu bölümün altına, derideki çöküklüğü gidermek amacı ile yapılır. Yüzde uygulandığı alana dolgunluk sağlayarak etki etmektedir. Bu bölgedeki kırışıklık ve çukurlar dolgu maddesinin etkisi ile azalır veya kaybolur.

 

Yeni nesil yüz dolguları ile gözaltında oluşan ve bizi yorgun gösteren çukurların doldurulması, çene ve buruna şekil verilmesi ve dudak dolgunlaştırma uygulamaları kolaylıkla yapılabilmektedir.

Yüz dolgu işleminin uygulaması da oldukça basit ve zahmetsizdir. Bunun için uzman hekimimiz yüzünüzü inceleyerek, doldurulması gereken alanları belirler ve anestezik bir kremleri uygulama yapılacak bölgeyi uyuşturur; ardından dolgu maddesini deri altına aktarır ve doygunluk sağlanır.

 

Bahsi geçen uygulamalar oldukça acısız yöntemlerdir. Uygulama sonrasında hafif kızarıklıklar ve hafif morluklar oluşsa da öğle tatilinde bile yaptırabileceğiniz bu işlemlerden sonra günlük hayatınıza geri dönebilirsiniz.

 

Güzel ve Sağlıklı Günler Dileriz…

Yorum Yap