Hipertansiyon (Yüksek Tansiyon) Tedavisi

Daha önceki yazımızda hipertansiyonun ne olduğundan ve belirtilerinden bahsetmiştik. Tedavi konusuna değinmek gerekirse; hipertansiyon tedavisinde kriter, büyük tansiyonu 140 mmHg’nın, küçük tansiyonu 90 mmHg’nın altına ve hasta rahatsızlık hissetmediği takdirde daha düşük değerlere düşürmektir. Bunun yanı sıra kan basıncı, şeker hastalarında ve ilişkili klinik durumların (inme, miyokard infarktüsü, böbrek hastalığı, idrarda protein) bulunduğu hastalar gibi yüksek risk taşıyan hastalarda en az 130/80 mmHg’nın altına düşürülmelidir.

Hipertansiyon hastalığının tedavisinde hastalara mutlaka ilaç tedavisinden önce ve ilaç tedavisi ile birlikte yaşam tarzı ile ilgili değişiklikler önerilmektedir. Bu süreçte hayatınızdaki değiştirilebilir faktörlere odaklanılacaktır ve bunun başında elbette beslenme gelmektedir. Özellikle de fazla kiloları olan hastaların bu kiloları vermesi ve yediklerini kontrol altına alması gerekecektir. Tedavi süresince yaşam tarzında uygulanması gereken başlıca değişiklikler;

Beslenmenin Düzenlenmesi ve Kilo Kontrolü

  • Tuz alımına dikkat edilmesi, tamamen tuzsuz olmasa bile az tuzlu yemeklerin tercih edilmesi,
  • Meyve- sebze tüketiminin arttırılması,
  • Doymuş ve total yağ tüketiminin azaltılması,
  • Porsiyonların küçültülmesi,

2

gibi faktörler hipertansiyon için beslenmenin düzenlenmesinde önceliklidir. Unutmayınız ki, fazla olan her 10 kilonun verilmesi ile yüksek tansiyon 5-20 mm cıva düşmektedir. Kişi sağlıklı olduğu kiloyu bilip o kiloda kalmalıdır. Bununla ilgili olarak, vücut kitle endeksinizi değerlendirebilirsiniz. Vücut kitle endeksiniz (vücut ağırlığı/boy2) 25 kg/m2’nin üzerinde ise kilo vermeniz gerekir.

Alkol ve Sigara Tüketiminin Azaltılması

Sigara ve alkol tüketimini azaltmanız yahut tamamen bırakmanız ve stresle başa çıkmaya çalışmanız da yüksek tansiyonu kontrol altına almaya yardımcı olur.

Fiziksel Aktivitenin Arttırılması

Birçok hastalıkta geçerli olduğu gibi, düzenli spor yapmak, hareket etmek yüksek tansiyonu 4-9 mm cıva kadar düşürmektedir. Haftada en az 3 gün en az 30’ar dakika tempolu yürümenizi öneririz.

3

Yaşam biçiminizde yapacağınız tüm bu değişikliklere rağmen kan basıncınız hala yüksek ise veya doktorunuz yüksek tansiyon probleminizin yalnızca bu önlemlerle normale dönmeyeceğini düşünüyorsa, ilaç tedavisine başlamanız gerekecektir. İlaç kullanımı tamamen doktor kontrolü altında olmalı, tavsiye üzerine herhangi bir ilaç asla kullanılmamalıdır. Doktorunuz ilaç kullanımına başlamanızın ardından düzenli ve sık aralıklarla kontrole gitmenizi isteyecektir. Yüksek tansiyonda ilaç tedavisinin en kritik özelliği, doktorunuzun verdiği ilaçları, kendinizi iyi hissetseniz bile kesintisiz ve düzenli olarak almanız gerektiğidir. Dolayısıyla yapılan en büyük hata, yüksek tansiyon kontrol altına alındıktan sonra ilaca gerek kalmadığı düşünülerek ilacın azaltılması veya kesilmesidir. Unutmayınız ki, ilacın azaltılması veya kesilmesi durumunda tansiyonunuz tekrar yükselecektir ve ilaçları düzenli almamanız sonucu tedavisi sekteye uğrayan yüksek tansiyon, ölümcül sonuçlara yol açabilmektedir.

Yorum Yap