İdrar Yolu Enfeksiyonu: Nedenleri ve Belirtileri

İdrar yolu enfeksiyonlarının tamamına yakını (yaklaşık %95’i) E.Coli adı verilen bakterinin idrar yolundan mesaneye ulaşması ile ortaya çıkar. Yalnızca mesanede görülen enfeksiyon tipi Sistit olarak adlandırılırken, idrar yolu enfeksiyonu bazen üst idrar kanalını ve böbrekleri de etkileyebilir. Bu durum ise Piyelonefrit olarak adlandırılır. Alt idrar yolu enfeksiyonu yolu olan sistit, üriner sistemi de içine alan, üst idrar yolu enfeksiyonu olan piyelonefrite göre daha az risk taşımaktadır.

Resim2

İdrarı mesaneden dışarı taşıyan kanalın erkeklere göre daha kısa olması sebebiyle kadınlarda daha sık rastlanan idrar yolu enfeksiyonu, tekrar edebilen bir sağlık sorunudur. Yine kadınlarda daha sık görülmesinin bir diğer sebebi, menopoz döneminde düşen östrojen hormonu seviyesinin idrar yolu astarını incelterek bakterilere karşı hassaslaştırmasıdır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedenleri

İdrar yolu enfeksiyonunun başlıca nedenleri,

– Hijyen Eksikliği: Temel bir sebeptir. Özellikle tuvalet temizliğinin doğru yapılmaması, sindirim sisteminde yaşayan zararlı bakterilerin idrarın dışarıya atıldığı sidik borusuna ulaşmasına sebep olur. Bu da enfeksiyon oluşmasını tetiklemektedir. Bu bakterilerin idrar yoluna anüs aracılığı ile geçtiği düşünülürse, tuvalet temizliğini doğru yapmak, örneğin temizliği gerçekleştirirken tuvalet kağıdını arkadan öne değil, önden arkaya doğru kullanmak, enfeksiyonu önlemeye yardımcı olacaktır.

– Böbrek Taşları: İdrar yolu enfeksiyonuna yol açabilen bir diğer unsur, idrar yolunun tıkanmasıdır. Böbrek taşlarının neden olabildiği bu tıkanıklık, bakterilerin üreyebileceği bir alan yaratmış olur.

– Tam Boşalmayan Mesane: İdrarınız mesanede gereğinden fazla kalıyorsa, mesaneyi tamamen boşaltmanıza engel bir durum var ise, enfeksiyona neden olan bakterilerin çoğalması olasıdır.

– Cinsel İlişki: İdrar yolu enfeksiyonu temelde cinsel ilişki ile bulaşan bir hastalık olmamasına rağmen; vajina veya anüsteki mikropların cinsel ilişki sırasında idrar yolu ağzına ilerlemesiyle, enfeksiyon oluşabilir. Buna karşı kadınlara, cinsel ilişkinin hemen öncesinde ve sonrasında idrara çıkmaları önerilmektedir.

– Kabızlık: İdrar yolu enfeksiyonunun belirgin nedenlerinden biri idrara çıkmada düzensizlik ve mesaneyi tamamen boşaltmamak olduğu için, bazı durumlarda kabızlığın bozmuş olduğu idrar düzeni de enfeksiyon için zemin hazırlamaktadır.

Resim3

Erkeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu

Kadınlarla karşılaştırıldığında idrar yolu enfeksiyonu şikayeti erkeklerde oldukça azdır. Nedenlerini de ayrı değerlendirmek gerekebilir. Mesane darlığı, mesane taşı veya prostat ve önceki cinsel ilişkiler erkeklerde enfeksiyona neden olabilmektedir. Alt sebepler kadınlardakilerden farklı olsa da, aslında kadınlardaki gibi mesaneye baskı olması sonucu burada biriken idrarın tam olarak boşaltılamaması ve bekleyen idrarda bakterilerin oluşması enfeksiyonun temel sebebidir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

Aşağıdaki belirtilerden biri veya birkaçı görülüyorsa, mutlaka bir uzmana başvurmanızı öneririz.

– Sık sık idrara çıkma

– İdrara çıkarken ağrı ya da yanma hissi

– Cinsel organda akıntı

– Menide kan, testislerde ağırlık hissi

– İdrarda bulanık renk, ağır koku, kan

– Cinsel ilişki sırasında ağrı

– Özellikle kadınlarda, karında kasılma veya titreme

– Pelvik bölgede ağrı

– Belirtilerle birlikte seyreden ateş, bulantı, kusma