Hamilelik ve Doğum

Hamilelik Takibi: Hem riskli gebeliklerde hem de normal seyreden gebeliklerde hamileliğin takibi anne ve bebeğin sağlığı için önemlidir. Belirli periyotlarla anne sağlığı ile ilgili tetkikler yapılmalı ve bebek sağlığı izlenmelidir.

Diyabet ve Gebelik: Hamilelik sürecinde en sık karşılaşılan problemlerden bir tanesi annenin şeker seviyesinin düşmesidir. Enerji tüketimi yüksek olduğundan kan şekeri normale göre daha düşüktür. Bu nedenle annenin kan şekeri takibi yapılmalıdır. Diyabetik gebelik durumu hem anneye hem de bebeğe ciddi zararlar verebildiğinden tetkiklerin düzenli yapılması önemlidir.

Hipertansiyon ve Gebelik: Hamilelikte hipertansiyon görülmesi durumu plasentaya kan iletilmesini kısıtlayacağından bebek sağlığı için çok zararlıdır. Bu nedenle hamilelik takibi dahilinde tansiyonun da düzenli aralıklarla ölçülmesi ve tansiyon yükselmesi durumunda hemen bir uzmandan destek alınması önemlidir.

3 Boyutlu USG: Hamileliğin ilk aylarından itibaren 3 boyutlu USG ile bebeğinizin yüzünü detaylarla görebilmeniz, hareketlerini izleyebilmeniz mümkündür. 3 boyutlu USG’nin anne ve bebek için bir zararı olmadığı gibi, ebeveynler için bebeklerini daha canlı görme ve izleme olasılığı sunar.

2. Düzey USG: düzey ultrasonografi bebekte olması muhtemelen kromozomal ya da yapısal bozuklukları teşhis etmek için kullanılan bir görüntüleme yöntemidir. Bu sayede down sendromu gibi ciddi anomalileri tespit etmek mümkündür.

Gebelikte Diyet ve Egzersiz: Hem hamilelik süresince anne ve bebek sağlığını riske atmamak hem de hamilelik sonrası anne sağlığını korumak ve kilo problemlerinden kurtulmak için gebelik süresince anneye ve bebeğin sağlığına uygun diyet ve egzersiz programlarının uygulanması gerekmektedir.

Gebelik Tetkikleri: Modern Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Birimi’nde; gebelik öncesi, gebelik düşünülüyorsa ve gebelik sırasında yapılması gereken tetkikler gerçekleştirilmektedir.

AİLE PLANLAMASI

RİA (Spiral) Operasyonları: Sperm hareketini önleyen spiraller en etkili ve sağlıklı doğum kontrol yöntemlerinden bir tanesidir. Güvenli bir yöntem olan spirallar belli bir süreden sonra sağlık riski teşkil etmemesi için değiştirilmelidir. Modern Tıp Merkezi’nde ria takılması ve çıkarılması hizmetleri verilmektedir.

Korunma yöntemleri: Hamile kalmayı engelleyen medikal yöntemler ile sağlıklı bir şekilde korunmak mümkündür. İlaçlar, iğne ve flaster gibi başarı oranı yüksek medikal yöntemlerle gebelik önlenebilir.