Kadın Hastalıkları

Adet Düzensizliği: 35 günden uzun bir süre adet görülmemesi rahatsızlığına verilen isimdir. Stres, kilo problemleri, primer over yetmezliği, ilaç kullanımı ve rahim hastalıkları gibi birçok sebepten kaynaklanabilen adet düzensizliği ihmal edilmemesi gereken ve tedavi edilebilen bir problemdir.

Menopoz tedavisi: Kadınlarda yumurta sayısının bitmesi anlamına gelen menopoz son adet dönemini ifade eder. Ortalama olarak ülkemizde 48 – 50 yaş aralığında görülür ve kadınlarda menopoz sonrası dönemde kemik erimesi gibi problemler meydana gelebilir. Bu nedenle bu dönemi sağlıklı atlatabilmek için profesyonel olarak doktor desteği almak gerekir.

HPV Tedavisi: Genital bölgede ve ciltte siğillere sebep olan HPV virüsü 100’den fazla tipi olan ve rahim ağzı kanseri gibi ciddi boyutlarda hastalıkları beraberinde getirebilen bir virüstür. Kadınlarda görülme oranı daha yüksek olan virüs cinsel yolla bulaşmaktadır. Modern Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nde HPV tedavisi kriyoterapi ile mümkündür. Bu yöntem ile siğiller dondurulur ve bu sayede dökülmeleri sağlanır.

HPV Aşısı: HPV virüsünden korunmak için uygulanan HPV aşısı 9 yaşından 50li yaşlara kadar uygulanabilen bir aşıdır. HPV virüsünün tipine göre ikili aşı ya da dörtlü HPV aşısı uygulanarak koruyucu önlem alınabilir.

Polikistik Over: Adet düzensizliği, aşırı tüylenme ve kısırlık ile kendini gösterebilen polikistik over sendromu yumurtalıklarda fazla sayıda kist bulunması anlamına gelir. Kadınların hayat kalitesini büyük ölçüde olumsuz etkileyen Polikistik Over tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Myomlar ve Tedavileri: Rahimde görülen iyi huylu tümörlere myom adı verilir. Ağrı ve kanamalarla kendini gösterebilen myomlar sık idrara çıkma gibi belirtiler de göstermektedir. Modern Tıp Merkezi’nde myom tedavisi kadın doğum uzmanları tarafından uygulanmakta ve başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonları: Kadınlarda erkeklere göre çok daha sık görülebilen idrar yolları enfeksiyonları tekrarlanma olasılığı yüksek olasılığı yüksek olan bir rahatsızlıktır. İdrarda yanma, yüksek ateş, idrarda kan gibi belirtilerin görülmesi durumunda medikal destek alınmalı ve tanı sonrası gerekli tedaviye hızlıca başlanmalıdır.