Kimler Oruç Tutmamalı?

Oruç tutmanın, sağlıklı bir bireyin sağlığını bozduğu söylenemez. Elbette uzun süren açlık süreci sonunda sağlıklı bir kişinin metabolizmasında da kan şekerinin düşmesi, kan basıncının düşmesi ya da yükselmesi, dikkatin azalması, hareket kabiliyetinin azalması, kandaki trigliseridlerin artması gibi durumlar gözlemlenebilmektedir. Fakat Ramazan ayında beslenme düzeninde meydana gelen büyük değişiklikler ve Ramazan’ın yaz dönemine denk gelmesi, oruç tutan bazı kişilerde normalin üzerinde etkiler yaratabilmektedir. Bunlar, genellikle halihazırda birtakım sağlık sorunları yaşayan insanlardır. Bu sağlık sorunlarına değinmek gerekirse;

Diyabet Hastaları: Kan şekeri güçlükle dengelenen diyabetlilerin oruç tutmaları sakıncalı olabilmektedir. Özellikle düzenli olarak insülin kullanan diyabetliler büyük sıkıntılar yaşayabilir.

Kanser Hastaları: Radyoterapi veya kemoterapi tedavisi gören bu hastaların oruç tutması tehlikelidir.

Hipertansiyon Hastaları: Günde birçok kez ilaç kullanma gereklilikleri bulunan bu hastaların da oruç tutması sakıncalıdır.

Kalp, Akciğer, Böbrek, Karaciğer Yetmezliği Bulunan Hastalar: Uzun süreli açlık durumu organ yetmezliğini şiddetlendirebileceği için, oruç tutmak sakıncalı olacaktır.

Bunların yanında, Epilepsi, Parkinson, Duodenum Ülseri, Alzheimer gibi hastalıklar da oruç tutma konusunda risk grubundalardır.

Hamileler ve Çocuklar: Emziren annelerin, hamilelerin ve özellikle 10 yaşından küçük çocukların oruç tutması sağlık açısından uygun değildir.  Her üç durumda da uzun süreli aç ve susuz kalınması büyük sağlık sorunlarına yol açabilir.

Resim2

Migren Hastaları: Bazı durumlarda, migren hastalarının da oruç tutmaları sakıncalı bulunabilmektedir.

Tüm bunların kesinleştirilmesi, doktorunuza danışmanız ile mümkün olacaktır. Doktorunuz oruç tutmanın sağlığınız veya tedaviniz için sakıncalı olacağını söylediği halde, tutma konusunda ısrarcı olmayınız.  Son olarak, ağır ve dikkat gerektiren işlerde çalışanların da, hayati tehlikeye yol açabilecek olası iş kazalarını önlemek adına oruç tutması önerilmemektedir.