Kış Aylarında Vücut Direncini Yükseltmek İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Kış aylarında soğukların artmasıyla beraber salgın hastalıklara yakalanan insan sayısı da aynı oranda artar. Hastalıklardan korunmanın öncelikli yolu ise bağışıklık sistemini, yani vücut direncini, yükseltmekten geçer.

Antioksidan Tüketimini Artırın

Vücuttan toksin atımını sağlayan antioksidan bakımından zengin besinler, yaşlanma etkilerini hızlandıran hücre hasarına karşı korunmaya yardımcı olurlar. Antioksidan tüketimi, hücre yapılanmasını sağladığı için, kanser de dahil olmak üzere, pek çok hastalığın daha kolay atlatılmasında yardımcıdır. Göz, beyin ve sinir sistemi, kalp ve damar sağlığını korurlar. Kötü huylu kolestrol, yani LDL’yi, düşürür, iyi huylu kolesterolü yükseltirler.

Antioksidan İçeren Gıdalar Nelerdir?

Kış aylarında taze ve bolca bulabileceğimiz pek çok sebze ve meyve antioksidan bakımından zengindir. Bu sebze ve meyveleri dilerseniz suyunu sıkarak, dilerseniz buharda ya da fırında az yağ ile pişirerek tüketebilirsiniz. Brokoli, pancar, havuç, brüksel lahanası, roka, ıspanak, soğan, pırasa, elma, yabanmersini, kivi ve tüm narenciyeler; vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. Şeker bakımından yoğun olsa da potasyum bakımından zengin olduğu için, eğer şeker probleminiz yoksa, muz da tüketmelisiniz.

Hangi Vitamin ve Mineralleri Almaya Özen Göstermelisiniz?

A, C vitaminleri ve betakaroten bakımından zengin tüm sebze ve meyveler (havuç, yeşil yapraklı sebzeler, turunçgiller) kış aylarında bolca tüketilmelidir. İçeriğinde betakaroten bulunan turuncu/pembe renkteki deniz mahsulleri de vücut direncini artırmaya yardımcı olur.
Vücutta savaşçı hücrelerin artırılması, lenf bezlerinin yapılarının korunması gibi işlevleri olan demir, bağışıklık sistemini doğrudan etkiler. Özellikle kırmızı et, baklagil ve yeşil yapraklı sebzelerle demir ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Çinko bakımından zengin olan yumurta, süt ve süt ürünlerini tüketmeyi ihmal etmemelisiniz; çünkü çinko, vücuda giren virüslerin çoğalmasını ve farklı türlere çeşitlenmesini engeller.

Yorum Yap