Kuru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kuru Cilt Problemi ve Belirtileri Nelerdir?

Mevsim geçişlerindeki dengesizlikler ve kötüleşen yaşam koşullarımız cildimizin gerekli nemi alamamasına ve kurumasına sebep olabilmektedir. Çevresel koşullar dışında, kalıtsal özellikler ya da yaşın ilerlemesi ile ciltteki yağ (sebum) oranının azalması da bu problemi ortaya çıkarabilir. Kuru cilt problemi, yaşayan kişilerde genellikle yıkama sonrası gerilme veya pul pul dökülme gibi reaksiyonların gerçekleştiği bir cilt hastalığıdır. Özellikle hava değişikliklerinde bu tip ciltler, kuruyan toprağın çatlaması gibi görünebilmektedir. Yine dönemsel olarak ağrılı bir hal alabilen bu problem için, bakım tavsiyelerimizi sizlerle paylaşıyoruz.

Resim1

Çoğu zaman kavramsal olarak hassas cilt ile karıştırılsa da, hassas cilt kuru cildin bir sonraki aşaması sayılabilir. Kuru cildin en tipik özellikleri, gözeneklerinin küçük olması ve ince bir üst deriye sahip olmasıdır. Nem oranı düşük olduğu için gergin olan bu cilt tipinde yağ salgısı düşük olduğundan görünüm genelde mat olacaktır. Yine kuru ciltler nemli ciltlere göre daha geçirgen olacağından, daha çabuk su kaybedip, alerjik reaksiyona sebep olabilecek maddelerden daha çabuk etkilenecektir.

Kuru Cilt Problemi Yaşayanlar Nelerden Uzak Durmalıdır?

Cildin nem dengesini koruyan doğal yağ tabakasına (sebum) zarar veren başlıca etmenler:

  • Yüzü yıkarken çok sıcak su kullanmak,
  • Yıkama işlemi sırasında sabun kullanmak,
  • Rüzgar, güneş gibi etkenlere fazla maruz kalmak,
  • Cilde uygun olmayan kozmetik ürünler,
  • Sigara kullanmak ve sigara dumanına maruz kalmak olarak sıralanabilir.

Resim2

Kuru Ciltlerin Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Yukarıda da belirtildiği gibi, sıcak su kuru cilt temizliği için uygun değildir. Ilık su kullanmanız ve mümkünse kuruluğun yoğun yaşandığı günlerde musluk suyu gibi sert yapıdaki bir suyu değil, içme suyunu tercih etmeniz faydanıza olacaktır.

Yüksek pH dereceli sabunlar yerine kuru ve hassas ciltler için geliştirilen temizleme jelleri ve bakım sütleri kullanabilirsiniz. Kuru cildin temizliğinin özellikle süt ve pamukla yapılmasının faydalı olacağını söylemek mümkündür. Bu sütlerin tıbbi kökenli olmasını tercih edin.

Banyodan sonra, vücudun kurumaması için aldığı nemi tutması gerekmektedir. Bunun için, temiz bir havlu ile fazla suyu hafifçe aldıktan sonra, birkaç dakika içerisinde vücudunuza mutlaka nemlendirici serum veya cilt bakım yağı sürmenizi tavsiye ederiz.

Tüm bunların yanında, günde en az 2 litre su tüketmeniz, koruyucu güneş kremi kullanmanız ve yatmadan önce makyajınızı mutlaka temizlemeniz gerekmektedir.