Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Menopoz Nedir?

Menopoz, genellikle 40 yaşlarında başlayıp 55 yaşına kadar geçen sürede görülebilen, yumurtalıkların işlevini yitirdiği, başlangıçta adet kanamalarının düzensizleşmesi ve sonrasında tamamen kesilmesiyle seyreden bir dönemdir. Menopoz, hayatın yüzde yüz doğal bir evresidir ve bir hastalık değildir. Dolayısıyla kadınların bu dönem ile barışık olması, dönemin getirdiği birtakım olumsuzlukları daha kolay atlatmasında önemli bir etken olacaktır. Menopozun sebepleri, kadınlık hormonları olan östrojen ve progesteron hormonlarının azalmasıdır. Belirtilen yaşlarda yumurtalıklarda bu hormonların üretiminin iyice azalması, menopozun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Menopoza girme yaşı tek bir faktörle açıklanamasa da, genetik faktörler menopoz yaşının en önemli belirleyicisidir. Türkiye’de menopoz yaşı ortalama 48 olarak görülmektedir. 40 yaşından önce girilen menopoz dönemi, erken menopoz sayılmaktadır.

Resim2

Menopoz Belirtileri

Ortalama 28 günde bir gerçekleşen adet döngüsünün süresinin kısalması, örneğin 20-22 günden daha sık olmaya başlaması, her zaman olmasa bile genellikle yumurtalık rezervinin azaldığına işaret eder ki bu menopozun ilk belirtilerindendir. Bunun yanı sıra, kişiden kişiye hangi belirtilerin görüldüğü ve yoğunlukları değişebilmekle birlikte, menopozun diğer belirtileri aşağıdaki gibidir:

–  Adet öncesi gerginliğin artması,

–  Adet döneminde daha şiddetli ve sık ağrı hissetme,

–  Vajina kuruluğu,

–  Cinsel isteksizlik ve ağrılı cinsel ilişki,

–  Sıcak basması,

–  Gece terlemeleri,

–  Uyku ve konsantrasyon bozuklukları, unutkanlık,

–  Daha sık tuvalete gitme ihtiyacı,

–  Ruh halinde dalgalanmalar, depresyon eğilimleri.

Menopoz evresi tam anlamıyla oturduğunda ise ortaya çıkan farklı tablolar olacaktır. Kemik erimesi, vücut şeklinde ve yağlanma oranlarında değişmeler, kalp ve damar hastalıklarında artış, menopozla birlikte görülmesi muhtemel olan diğer tablolardır.

Resim3

Menopoz Tedavisi

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi, menopoz hayatın normal bir evresidir. Dolayısıyla, menopoz dönemini yaşayan kadınlar cinsel hayatlarına normal olarak devam edebilirler. Elbette menopozun getirdiği hormonal değişimler söz konusu olacaktır. Östrojen hormon seviyesinde düşüş bunlardan en önemlisidir. Zaten menopoz ile ilgili saydığımız belirtiler de, östrojen ve progesteron hormonlarının azalmasıyla ortaya çıkan belirtilerdir. Bu nedenle menopoz tedavisi denildiğinde, azalan bu hormonların yerine konulması ve hayat kalitesini olumsuz yönde etkileyen bu belirtilerin en aza indirgenmesi ifade edilmektedir.

Dikkat edilmesi gereken noktalardan biri, östrojen hormonunun herkese verilemediğidir. Aktif karaciğer hastaları ve damar pıhtılaşması problemi olanlar bu tedaviyi kullanmamalıdır. Rahim ya da meme kanseri olan kişiler ise mutlaka öncesinde doktor kontrolünden geçmelidir.

Diğer bir önemli nokta, menopoz döneminde görülen belirtilerin, başka hastalıkların habercisi de olabilmesidir. Dolayısıyla, menopoz yaş aralığında bulunuyor olsanız bile, başka bir hastalıktan şüpheleniyorsanız veya belirtiler rahatsız edici boyutlarda seyrediyorsa, mutlaka konu ile ilgili bir uzmana danışınız.

Tavsiyeler

  • Menopoz dönemi boyunca mutlaka bir uzman kontrolünde olmanız,
  • Beslenme alışkanlıklarınızı düzenlemeniz, sıcak yemeklerden ve acı türevlerinden olabildiğince uzak durmanız, bol sebze, meyve ve su tüketmeniz,
  • Alkol ve sigara kullanmamanız,
  • Düzenli egzersiz yapmanız,

menopoz döneminde sizi olumlu yönde etkileyecek ve yaşam kalitenizin artmasına yardımcı olacaktır.