Rota Virüsü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Rota Virüsü

Rota Virüs, küçük çocuklarda oldukça sık rastlanan bağırsak epitel sistem hastalığıdır. Öyle ki, tüm dünyada her yıl yaklaşık 600 bin çocuğun ölümüne sebep olmaktadır. Bu virüs, altıncı aydan başlayarak 4-5 yaşlarına kadar görülebilen, yoğun ishal, mide ve bağırsak iltihaplarına yol açabilen, tehlikeli bir virüs türüdür. 2-5 gün arasında değişen kuluçka dönemini izleyen ateş, bulantı, kusma, karın ağrısı ile seyreder, ishal ile devam eder. Kimi zaman doğrudan ishalle başlayabilir. Özellikle süt çocuklarında yoğun ishal ve kusma sonucu dehidratasyon (sıvı kaybı) gelişebilir. Kış aylarında daha sık görülen Rota virüsü birden fazla kez de bulaşabilir, fakat hemen her çocuğun 5 yaşına kadar en az bir kez rota virüsü nedeniyle hastalandığı görülmektedir.

rota2

Rota Virüsü Nasıl Bulaşır?

Rota virüsünü çocuklar ağız ve dışkı yolu ile almaktadır. Kirli sular, kirli yiyecekler, kirli eller ve damlacık enfeksiyonu, virüsün belli başlı kaynaklarıdır. Tuvalete girdikten sonra elleri yıkamamak, bu virüsü taşıyan başka kişilerle temas etmek, hastalığın bulaşmasına ve gelişmesine sebep olabilmektedir. Virüs, evde okulda, hastanede, otobüste, kısacası her yerde çocuğunuza bulaşabilir. Bu nedenle en başta evdeki temizlik standartları doğru oluşturulmalı, tuvalet temizliği ve tuvalet sonrası ellerin temizliği konusu sistemli bir hale getirilmelidir. Dışarıdaki etkenlerden korumak adına, kalabalık yerlerde çocuğun yabancı kimselerle temas etmemesine dikkat edilmelidir. Bir diğer öneri, kreş çağındaki çocukları virüsün bulaştığı dönemde okula göndermemek olacaktır. Bu durum hem istirahat edebilmesi hem de virüsü diğer çocuklara bulaştırıp iyileşme sürecini bir kısır döngüye sokmaması açısından önemlidir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Rota virüsünün tedavisinde, ishal ile kaybedilen su ve tuz miktarının yerine konulması ve vücut direncinin tekrar kazanılması hedeflenir. Bununla ilgili olarak, çocuğunuzun bol sıvı alması ve uygun yiyeceklerle beslenmesi gerekecektir.  Patates, muz, pirinç ve yağsız yiyeceklerin verilmesi uygun olacaktır. Bebek hastalarda anne sütüne devam edilmesi oldukça faydalı olacaktır.

Rota virüsünün tedavisinde antibiyotik kullanılmaz. Virüs bulaşmadan önce önlem almak elbette en doğru seçenek olacaktır.  Rota virüs aşısı vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek rota virüs enfeksiyonuna karşı koruma sağlar.  Rota virüsü için 2 tip aşı mevcuttur, ağız yolu ile verilirler.

rota3

1-  2 Dozluk Aşı

  1. Doz 1 buçuk- 3 buçuk ay arasında,
  2. Doz 4- 6 ay arasında uygulanmalı,

İki doz arasında en az 1 ay olmalıdır.

2-  3 Dozluk Aşı

  1. Doz 1 buçuk- 3 ay arasında,
  2. Doz 4- 6 ay arasında,
  3. Doz (en geç) 8 aylık olduğunda uygulanmalıdır.