Teknolojik Cihazların Çocukların Zihinsel Gelişimi Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Son yıllarda yapılan araştırmaların da gösterdiği üzere çocuklardaki davranışsal ve zihinsel gelişim bozuklukları gün geçtikçe artıyor. Çocukların akıllı telefon, tablet, tv gibi teknolojik cihazlarla fazla vakit geçirmesi bu durumun en büyük nedeni olarak görülüyor. Uzman psikologlar, ebeveynleri bu konuda uyarıyor: “Çocuklarınıza daha fazla zaman ayırın ve onlarla oyun oynayın.”

Hipnotize olan çocukların düşünme yetisi gelişmiyor.

0-5 yaş, çocukların duygusal ve zihinsel olarak tüm hayatlarını etkileyecek becerilere sahip olduğu aralıktır. Bu aralıkta çocukların ve hatta henüz yaşını doldurmamış bebeklerin eline oyuncak yerine cep telefonu ya da tablet veriliyor. Bu dijital aletlerin ekranlarında hızla akıp geçen görüntüler ise çocukların hipnotize olmasına sebep oluyor. Hipnotize olan bir çocuk hiçbir şey düşünmeden saatlerini geçirebiliyor. Pek çok ebeveynin evde iş yaparken çocuğunu oyalamak adına açık bıraktığı televizyonlar çocukların bazı noktalarda olumsuz etkilenmesine neden oluyor. Örneğin onun zihninde herhangi bir şekilde olumsuz algı yaratan bir şey olursa kabus görme, korkma, idrar kaçırma gibi sorunlar yaratabiliyor.

Yaratıcı zekanın gelişmesi için dokunmak gerekir.

6 aylık bebeğin eline tablette yapabileceği bir yapboz uygulaması vermek yerine ona gerçek yapbozlar almalısınız. Çünkü çocuğun yapboz parçalarına dokunması ve 3 boyutlu nesneyi duyularıyla da tanıması lazımdır.

Kendi haline bırakmak her zaman doğru değildir. Çocuğunuzu teknoloji ile bağını tamamen kesmeden, bu cihazları kontrollü bir şekilde (20 dk.dan fazla sürmeyecek periyotlarla, günde en fazla 2 saat) kullanmasına izin verebilirsiniz. Bu eylemleri çocuğunuzla beraber yapmaya özen göstermeli ve ona “hayır” kavramını öğretmelisiniz.

Çocuklar da bir bireydir evet ama yetişkin insanlara göre çok daha fazla ilgiye, sevgiye ve takdir edilmeye ihtiyaç duyarlar. Bu ihtiyaçlarını karşılayamayan çocuklar içine kapanır ve duygusal zekası gelişemez. Özellikle teknolojik cihazlarla iç içe büyüyen oyun bağımlısı çocuklar anne babalarından göremediği ilgiyi oynadığı oyunlarda bulmaya çalışıyor veya kendi halinde oynasın diye tabletiyle baş başa bırakılan bir bebek sevgi eksikliği ile büyüyor ve teknoloji bağımlılığı, daha küçük yaştan başlıyor.

Yorum Yap