Yüksek Tansiyon Belirtileri

Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon) Nedir?

Yüksek Tansiyon, yani Hipertansiyon damarlarımızda kan dolaşımı için gerekli olan kan basıncının normalin üstünde olması durumunda ortaya çıkar. Kalp bir pompa rolü üstlenerek kanı atardamarlara gönderip gevşerken, kanı gönderdiği andaki basınç büyük tansiyonu, gevşediği andaki basınç ise, küçük tansiyonu göstermektedir. Kan damarlarda dolaşırken basıncın artmasıyla, damar duvarlarına binen yük de artar. Bu durumun uzun sürmesi, damarların ve kalbin zarar görmesine yol açabilmektedir.

Tansiyon Neden Yükselir?

Yüksek tansiyon vakalarında genellikle belli bir sebep görülmemektedir. Yaklaşık % 90’lık bir orandan bahsettiğimiz bu tür vakalara Esansiyel Hipertansiyon; başka bir hastalık ya da kullanılan ilaçlar nedeniyle ortaya çıkan hipertansiyona ise Sekonder Hipertansiyon diyoruz.

Resim2

Genel anlamda,

–  Yaş,

–  Obezite,

–  Fazla tuz tüketimi,

–  Yağlı beslenme,

–  Sigara tüketimi,

–  Alkol tüketimi,

–  Genetik faktörler,

–  Böbrek hastalıkları,

–  Hormonal rahatsızlıklar,

–  Doğum kontrol hapları yahut birtakım farklı ilaçlar,

Sekonder Hipertansiyona yol açan sebepler olarak sıralanabilir. Bu sebeplerden birkaçına daha detaylı değinmek gerekirse;

Yaş: Genellikle erkeklerde orta yaşlardan itibaren, kadınlarda ise menopoz döneminden sonra ortaya çıkan yüksek tansiyon hastalığı riskinin yaş ile birlikte arttığını söylemek mümkündür.

Obezite: Kilo arttıkça, doku ve organların oksijen ihtiyacı arttığı için, bu oksijeni taşıyacak olan kan miktarı da artacaktır. Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi, kan miktarı arttığında kanın damarlara yaptığı basınç da artacak, hipertansiyon riskini yükseltecektir. Dolayısıyla doğru beslenme ve aktif yaşam ile doğru kiloda kalmak kanın basıncını dengede tutmak açısından oldukça önemlidir.

Fazla Tuz Tüketimi: Yemeklerle tüketilen fazla tuz vücudun su tutmasına, dolayısıyla tansiyonun yükselmesine sebep olur.

Sigara ve Alkol Tüketimi: Sigara, tütünlü yapısı dolayısıyla tansiyonu hâlihazırda geçici olarak yükseltirken, uzun süreli sigara tüketiminin bu riski arttırdığı bilinmektedir. Yine uzun süreli alkol tüketiminin de yüksek tansiyona katkı yaptığı görülmüştür.

Genetik Faktörler: Yüksek tansiyon nesilden nesile aktarılma eğilimindedir.

Yüksek Tansiyonun Belirtileri Nelerdir?

Yüksek tansiyon çoğu zaman belirti vermeksizin, sessizce ortaya çıkar. Maalesef ortaya çıktığı gibi sessiz sakin ilerlemez. Yüksek tansiyon ciddi hayati riskler içermektedir. Bu kadar büyük sonuçlara gebe olmasının altında da, yıllarca sessiz biçimde ilerlemesi yatmaktadır. Kalp krizi, beyin kanaması, felç (inme) gibi ölümcül sağlık problemlerine yol açabilen yüksek tansiyon, düzenli tansiyon ölçümü yapılmasını gerektirir.

Bunun yanında, elbette bazı hastalarda yüksek tansiyon belirtileriyle birlikte gelir. Yüksek tansiyona işaret edebilen ve mutlaka izlenmesi gereken belirtiler;  baş ağrısı, bulanık görme, nefes darlığı, bulantı, soğuk terleme ve halsizliktir. Bu belirtiler ortaya çıkmış ise, bir an önce tansiyon ölçümü yaptırmanız önerilir. Erken teşhis ile yüksek tansiyonun kontrol altına alınabilmesi, ilaç tedavisiyle birlikte mümkün olabilir.

Kısacası, yüksek tansiyon oldukça riskli olmakla birlikte, belirtileri doğru izlendiğinde -ya da belirtisiz seyretse bile- düzenli tansiyon ölçümleri ve kontrollerle ilerlemesi engellenebilen bir hastalıktır.